Monografia Gminy Dębowa Kłoda- uzupełnienie

W bibliotekach powiatu parczewskiego pojawiło się nowe wydanie monografii gminy Dębowej Kłody. Nowe wydanie zostało uzupełnione o informacje dotyczące historii administracyjnej gminy, poszczególnych miejscowości, wojny i okupacji, strat wojennych czy okresu PRL.

Z powodu dużego zainteresowania pierwszą monografią gminy Dębowa Kłoda, postanowiono wydać nowe wydanie, uzupełnione o nowe fakty. Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Kłodzie korzystała z pieniędzy z pieniędzy LGD Jagiellońska Przystań w Parczewie. Resztę sfinansowała Biblioteka.

Gmina Dębowa Kłoda, którą znam od lat jest niezwykle ciekawą gminą. Czytając nowe wydanie monografii można dostrzec piękno i wyjątkowość gminy.

Szczególna uwagę należy zwrócić na opis zbrodni w Białce. Redaktor Stanisław Jadczak- autor- w monografii skoncentrował się na wątkach nowych, o których pisał wcześniej, a które teraz rozszerzył.

Przede wszystkim rozszerzył wydanie o życie społeczno-gospodarcze w gminie w okresie przed II wojną światową. Jest to historia dotykalna przez starszych mieszkańców. Do niedawna żyli ojcowie, którzy chodzili do tych szkół, którzy wtedy pracowali i opowiadali jak to było przed wojną. Jest to dość obszernie opisane z oświatą przedwojenną, z nazwiskami mieszkańców poszczególnych wsi, jak to wyglądało ze stosunkami gospodarczymi, podziałami administracyjnymi.

W czasie okupacji gmina Dębowa Kłoda była o wiele mniejsza niż obecnie. Ta maleńka wtedy gmina administracyjną decyzją Niemców została wyznaczona, jako teren osiedleńczy dla Polaków wypędzanych z ziem włączonych do III Rzeszy. W książce są informacje jak ułani z suwalskiej brygady kawalerii, którzy idąc od granicy z Niemcami dowiadują się, że tu są ich rodziny i zaczynają ich szukać. Mieszkali oni w przedwojennej szkole podstawowej w Dębowej Kłodzie i po wsiach.

W czasie wojny Niemcy również doszli do wniosku by stworzyć Goralenvolk – naród góralski. Uważali, że górale z Podhala, z Żywca, Beskidów to nie są Polacy tylko taka mniejszość odrębna narodowa - góralska. Tych, którzy nie podpisali volkslisty wysiedlono. 500 osób trafiło do gminy Dębowa Kłoda.

Kolejny nowy wątek to Sybiracy i straty wojenne gminie Dębowa Kłoda. Przedstawione są tam szczegółowe straty poniesione przez poszczególne wsie w czasie II wojny światowej.

Uzupełnieniem też jest rozdział gmina w okresie PRL. Tu można znaleźć wątki na temat oświaty i władz administracyjnych.

Na końcu są dokonania samorządu w ciągu 20 lat istnienia. Ostatni rozdział jest o Polesiu i przyrodzie w gminie.